piątek, 26 września 2014

Spotkanie z Panem Lucjanem Kontowiczem - relacja

26 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Służewie odbyło się spotkanie z kombatantem Lucjanem Kontowiczem. W spotkaniu udział wzięła młodzież klasy VI Szkoły Podstawowej w Służewie. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej biografii naszego gościa.Pan Lucjan Kontowicz ma obecnie 91 lat mieszka w niewielkiej wsi Przybranówek.
Pan Lucjan opowiedział o swoich przeżyciach z września 1939. Dużo czasu poświęcił na przedstawienie historii swojego oddziału. Opowiadał o życiu partyzanckim, o walkach na naszych ziemiach oraz o codziennym życiu ludności podczas okupacji.
Po wystąpieniu uczniowie zadawali panu Lucjanowi pytania, na który starał się wyczerpująco odpowiedzieć m. in. pytali o Gestapo i jego działalność, wiek poborowy do Wojska Polskiego, o codziennym życiu dzieci podczas okupacji, w jakich ważnych bitwach brał udział, jak długo służył w wojsku a także czy jeździł czołgiem.Duże zainteresowanie wzbudziła broń z września 1939 roku używana przez Wojsko Polskie tj. ręczny karabin Mauser wz.1898.
Dzięki temu spotkaniu Biblioteka chciała upamiętnić 75 rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, czyli wybuchu II wojny światowej, a tym samym zachęcić do zadumy nad bohaterskim poświęceniem swego życia za Ojczyznę ówczesnych Polaków, często rówieśników uczniów szkół - dzisiejszej wolnej młodzieży.
tekst : Magdalena Burmistrzak




wtorek, 23 września 2014

Tydzień Zakazanych Książek w naszej bibliotece







Biblioteka w Służewie przyłączyła się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek zainspirowanch przez portal  http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-2014/. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem wolności słowa i ograniczenie dostępu do wartościowych pozycji ze względów politycznych czy wyznaniowych, jest też okazją do zainteresowania książką, której kiedyś przypięto łatkę niepoprawności.
W ramach akcji rozwieszono w bibliotece kartki z ciekawostkami na temat zakazanych książek ph. „Czy wiesz, że…?” Przygotowano też wystawę  „zakazanych książek”. W symbolicznie odseparowanej przestrzeni  znalazły się ” zakazane książki ”. Na zakładkach  pojawiły się informacje, kiedy dana pozycja znalazła się na „indeksie”, w jakich państwach nie wolno jej było czytać a przede wszystkim, dlaczego został wydany na nią zakaz.
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.




czwartek, 18 września 2014

Dotacja na zakup nowości wydawniczych






W ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - Priorytet 1” Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych   w 2014 r. w wysokości 2 919 zł.
Celem Programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych.

"Złap przemytnika" z Pracownią Orange


środa, 17 września 2014

Tydzień Zakazanych Książek


100 lat Mamy Muminków





Kim są Muminki wie każde dziecko, nie każde jednak wie kim była Tove Jansson. Właśnie dzięki niej mogliśmy przenieść się do Doliny Muminków – świata radosnego i pozbawionego przemocy.  W dniu 17 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Służewie świętowaliśmy 100 rocznicę urodzin autorki Muminków. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Służewie. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że Tove Jansson ur. 9 sierpnia 1914r. w Helsinkach, zm. 27 czerwca 2001 to fińska pisarka szwedzkojęzyczna, która jest nie tylko autorką książek o Muminkach , ale też ich ilustratorką. Poprzez obejrzenie filmu „Lato Muminków”  dzieci mogły sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę o bohaterach serii książeczek a także poznały zasady zachowywania się w teatrze. Malowali kolorowanki i wykonywali prace plastyczne – przedstawiające rodzinę Muminków, Małą Mi a nawet Bukę – „czarny charakter” bajkowej serii. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony dzieci.

tekst : Magdalena Burmistrzak






poniedziałek, 8 września 2014

"Pomidorowo mi ..."- relacja ze spotkania



 W sobotę 6 września 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Służewie odbyło się już siódme spotkanie kulinarne zorganizowane przez Stowarzyszenie Razem dla Służewa. Tym razem 15 uczestników spotkania odbyło kulinarną podróż z pomidorami pt: „Pomidorowo mi...”
Pomidor nazywany „jabłkiem miłości” obecnie stanowi jedno z najbardziej cenionych warzyw. Czerwona, energetyczna barwa poprawia nastrój, a właściwości odżywcze mają zbawienny wpływ na samopoczucie. Pod okiem Pani Bożeny Świątkowskiej – Prezes Stowarzyszenia, która poprowadziła spotkanie przyrządzono aż 12 potraw z wykorzystaniem pomidorów czerwonych jak  i zielonych m.in. prawdziwy sos do spaghetti bolognese,  roladki włoskie, pomidory z niespodzianką, dżem jeżynowy z miodem i bazylią, sałatka z zielonych pomidorów na zimę, konfitury z zielonych pomidorów, ocet malinowy, oliwy smakowe, krem z pomidorów z szaszłykami szpinakowymi , brzoskwiniowo-malinowy dżem na karmelu oraz pijane śliwki.
Oczywiście po przygotowaniu potraw nastąpiła degustacja, która pozwoliła poczuć efekty potraw  na własnych językach a na zakończenie kulinarnego spotkania każdy z uczestników otrzymał przepisy .

Tekst : Magdalena Burmistrzak





"Świat roślin zielnych Gminy Aleksandrów Kujawski" - rozstrzygniecie konkursu





W czerwcu br. biblioteka ogłosiła konkurs na zielnik. Niestety na konkurs przysłano tylko dwie prace. Uczestnikom konkursu : Zuzannie Żywicy ze Szkoły Podstawowej w Służewie i Igorowi Krzyżanowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Stawkach wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci bonów o wartości 100 zł. do realizacji w sklepach „Miś ″.

                                           Zuzanna Żywica
                                          Igor Krzyżanowski