środa, 23 września 2015

Dożynki Gminne w Ostrowąsie - relacja


Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. 

W niedzielę 30 sierpnia 2015 r. w Ostrowąsie odbyły się Dożynki Gminne. 
Gospodarzem tegorocznego święta plonów był Sołtys Sołectwa Ostrowąs Janusz Borucki, który poprzez swoją działalność motywuje mieszkańców sołectwa do społecznego i gospodarczego działania. Pan Janusz jest sołtysem pierwszą       kadencję.
Starostami dożynek byli Pani Aleksandra Benedykcińska Przekwas i Pan Ireneusz Cieślewicz. Pani Aleksandra jest mieszkanką Ostrowąsa. Wraz z mężem Maciejem  prowadzi 110 hektarowe gospodarstwo rolne a także zakład wylęgowy ukierunkowany na produkcję drobiu grzebiącego i wodnego. Wychowują dwoje dzieci Danusię i Stasia. Pani Aleksandra ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie na wydziale Bioinżynierii Zwierząt. 
Pan Ireneusz Cieślewicz razem z żoną wychowuje dwoje dzieci w wieku 8  i 10 lat. Ukończył szkołę rolniczą. W 2002 roku przejął gospodarstwo rolne po swoich rodzicach. Pan Ireneusz głównie specjalizuje się w produkcji rolnej. Od 3 lat prowadzi swoją firmę specjalizującą się w naprawie sprzętu rolniczego i innych usługach ślusarskich. Jest Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowąsie.
Asystentka Starostów Dożynek Pani Aldona Marcinkowska córka Anny i Piotra Marcinkowskich, zamieszkała w Ostrowąsie. Obecnie studentka  drugiego roku studiów inżynierskich na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja  Śniadeckich w Bydgoszczy na kierunku zootechnika. Druhna Ochotniczej straży pożarnej w Ostrowąsie. W przyszłości zamierza rozwijać się w dziedzinie nauk rolniczych.
Asystent Starostów Dożynek Pan Bartłomiej Kulpa 21 lat, kawaler, zamieszkały w Ostrowąsie. Ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Aleksandrowie Kujawskim. Obecnie pomaga w gospodarstwie rolnym rodziców.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o 14.00 od mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne plony. Była ona celebrowana przez księdza proboszcza Janusza Drewniaka z Parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP z Ostrowąsa. Podczas Mszy obecni również byli  ksiądz proboszcz Andrzej Zdzienicki z Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela ze Służewa, ksiądz Łukasz Sztylka oraz ksiądz proboszcz Zbigniew Żynda z Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z         Otłoczyna.
Podczas mszy Wójt Gminy Pan Andrzej Olszewski i Przewodniczący Rady Gminy Aleksandrów Kujawski Pan Waldemar Bartczak wnieśli na ołtarz upieczony z tegorocznych zbiorów Bochen Chleba, który jest owocem ziemi i historii pracy ludzkich   rąk.
Starostowie Dożynek: Aleksandra Benedykcińska - Przekwas i Ireneusz Cieślewicz wnieśli kosz z owocami, Asystenci Starostów: Aldona Marcinkowska  i   Bartłomiej Kulpa wnieśli kosz z warzywami. Dary te to znak naszej wdzięczności wobec Boga, od którego wszystko pochodzi.
Po mszy św. starostowie oraz asystenci starostów przejechali bryczką po okolicy w asyście historycznych i współczesnych maszyn rolniczych.
Następnie korowód dożynkowy poprowadzony przez Orkiestrę Dętą Księżnej Kujaw im ks. Jana Matusiaka  z Ostrowąsa pod dyrekcją Pana Romana Organiściaka i Pana Krzysztofa Wołoszczaka przeszedł na plac przy kościele, gdzie odbyła się część obrzędowa, w tym okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał Pan Andrzej Olszewski Wójt Gminy, Pan Waldemar Bartczak  Przewodniczący Rady Gminy Aleksandrów Kujawski, Pani Domicela Kopaczewska oraz Ryszard Borowski Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Ziemi Kujawskiej. W imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego głos zabrał Pan Sławomir Kopyść Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w imieniu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pani Ewy Mes głos zabrał Pan Mirosław Suski, kierownik  wydziału nadzoru i kontroli urzędu wojewódzkiego.
Po przemówieniach delegacje sołectw wniosły wieńce i bochny chleba oraz kosze z owocami i warzywami.  Po poświęceniu darów władze samorządowe, radni gminy Aleksandrów Kujawski i zaproszeni księża przełamali się z przybyłymi gośćmi chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów.
W trakcie uroczystości można było zwiedzać stoiska regionalne, artystyczne i wystawowe. Dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Ostrowąsa każdy mógł zasmakować kujawskiego żurku i grochówki. Natomiast dział gastronomiczny firmy GPU ALGAWA przygotował dla wszystkich ziemniaki po kujawsku z okrasą.
Ponadto dla dzieci przygotowano wesołe miasteczko „DOMI-SHOW”– były zjeżdżalnie, zabawki, wata cukrowa, popcorn oraz można było cieszyć się 7 zmysłami w unikalnym mobilnym kinie 7D. Natomiast na maluszków czekał namiot pełen kolorowanek, kredek, klocków i wiele innych atrakcji.
Dzieci bawili animatorzy z toruńskiej, teatralnej „Grupy T”. Były liczne zabawy i  konkursy    dla      dzieci.
Dożynkowe spotkanie uświetnił występ gminnego zespołu „To i Owo”, który zapoczątkował rozrywkową część uroczystości. Panie zaprezentowały przyśpiewki i pieśni ludowe. Następnie na scenie pojawiły się dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Ostrowąsa. Jako pierwsze wystąpiły Julia Prymaczuk i Otylia Szałek z klasy IV w piosence „Lipka”. Kolejnymi występującymi była klasa II, która wykonała utwór pt. „Szła dzieweczka do laseczka”. Kolejny utwór zaprezentowała kl. I pt. „Krakowiaczek”. Natomiast klasa III zaprezentowała piosenkę pt. „Miała baba koguta”. Kolejną występującą była Julia Kopaczewska z klasy IV z jej interpretacją utworu pt. „Wiła wianki”. I po raz kolejny na scenie pojawiła się Julia Prymaczuk z utworem „W moim ogródeczku”. W ostatnim utworze zaprezentował się Szymon Kaczmarek z klasy IV   w  utworze  „Bałkanica”.
Po tych wspaniałych występach nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu  „Dożynkowy Konkurs Wypieków”, w konkursie wzięło udział 29 Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Aleksandrów Kujawski. Każda z Pań zajęła I miejsce, a nagrody ufundowała szkółka roślin ozdobnych Państwa Lewandowskich   z   Ostrowąsa.

Dożynki to również czas na tańce i śpiew. Do późnych godzin nocnych zabawę taneczną prowadziły zespoły MartinezBand i Big Boys.

Gospodarze dożynek, Pan Wójt składają serdeczne podziękowania dla mieszkańców Ostrowąsa za pomoc i zaangażowanie w organizację, Kołom Gospodyń Wiejskich, sołectwom Gminy Aleksandrów Kujawski za kultywowanie staropolskich tradycji oraz za zaangażowanie się dzieci i młodzieży  w rozbudzaniu zainteresowań tradycją ludową.
Dziękujemy wszystkim sponsorom za wspieranie naszej lokalnej kultury, a w szczególności dla Firmy Karo Roman Bajdalski; Spółce Osiedle Kasztanowe Wojska Polskiego Aleksandrów Kujawski; Restauracji Chata Góralska Elżbieta Błahyj w Nowym Ciechocinku; Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu "Polo" Jerzy Kłos; Firmie Solbet sp. z o.o.; AGRO-POL Zakrzewo Marcin Kowalczyk oraz Szkółki Roślin Ozdobnych Państwa Lewandowskich z Ostrowąsa oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego pełnego tradycji szczególnego dnia. 


tekst: Magdalena Burmistarzak , Ela Więckowska
foto: Zbigniew Woźniak







































































































relacja na Kujawy media po kliknięciu w link: Dożynki 2015