wtorek, 18 czerwca 2019

Podziękowania dla bibliotekarek :)

W dniu dzisiejszym progi biblioteki odwiedziła klasa I ze Szkoły Podstawowej ze Służewa z podziękowaniem za całoroczną współpracę.
Również i my dziękujemy, że możemy na Was liczyć w roku szkolnym i zachęcamy do odwiedzenia biblioteki w wakacje.





 

Mała Książka – Wielki Człowiek - edycja 2019

W tym roku nasza biblioteka również znalazła się na liście bibliotek biorących udział w projekcie Mała Książka – Wielki Człowiek. Tegoroczna edycja skierowana jest dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym ( 3 - 6 lat ) . Startujemy już we wrześniu ! Zapraszamy :)



Nowości...nowości :)

Na półki naszej Biblioteki trafiły kolejne nowości książkowe. Zachęcamy do odwiedzin i skorzystania z bogatego księgozbioru. Każdy znajdzie tu coś dla siebie
 



 

czwartek, 13 czerwca 2019

Obrzędy i zwyczaje Kujaw - relacja


Ja kujawiak ty kujawiak wszyscyśmy tu kujawiacy…
Dnia 12 czerwca br. Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie gościła Punkt Przedszkolny ze Służewa na warsztatach dotyczących naszej małej Ojczyzny- czyli Kujaw. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji multimedialnej w oparciu o którą dzieci dowiedziały się skąd pochodzi nazwa naszego regionu, jakie są nasze ludowe zwyczaje, obrzędy i tradycja. Podczas spotkania zostały zaprezentowane tradycyjne stroje kujawskie i choć same nazwy poszczególnych elementów przysporzyły dzieciom trochę trudności to jednak sam wygląd zapadł im w pamięci. Jak się okazało przedszkolaki dobrze znali podstawowy krok i melodię naszego tradycyjnego tańca- Kujawiaka z dumą prezentując nam swoje umiejętności. Warsztaty zakończyły się kilkoma zadaniami przygotowanymi dla dzieci podczas których mogły sobie utrwalić wiadomości dotyczące wyglądu tradycyjnych strojów ludowych Kujawiaka i Kujawianki. W obecnych czasach kiedy folklor jest na co dzień nieobecny przekazywanie najmłodszym pokoleniom wiadomości dotyczących naszych korzeni jest bardzo ważne i pozwala nam zachować regionalną odrębność. Folklor to wiedza ludu dzięki której poznajemy naszą historię, tradycję, rozwijamy  więź ze swoją najbliższą okolicą i regionem, uczymy się patriotyzmu i dumy z miejsca, w którym żyjemy- naszego małego skrawka na Ziemi- Kujaw.
Ja kujawiak, ty kujawiak, wszyscyśmy tu kujawiacy,
mamy soli, mamy chleba, mamy wszystko, co potrzeba…
























poniedziałek, 10 czerwca 2019

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką


Dnia 7 czerwca br., w Gminnej Bibliotece Publicznej w Służewie gościliśmy znaną pisarkę dla dzieci Panią Zofię Stanecką. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną - Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Pani Zofia jest znakomitą autorką książek dla dzieci. Dzieci znają ją głównie jako autorkę popularnej serii książeczek o słynnej Basi. Historie te odzwierciedlają różne sytuacje życiowe w jakich znajduje się bohaterka, a także jej rodzice i przyjaciele. Podczas spotkania pisarka czytała zaproszonym dzieciom z klas I-III ze Szkoły Podstawowej z Opok i z klasy I ze Szkoły Podstawowej w Ostrowąsie fragment swojej książki „Basia: wielka księga” dzięki czemu szybko nawiązała kontakt z małymi czytelnikami. Autorka przy pomocy flamastra i własnoręcznie wykonywanych w trakcie spotkania ilustracji, przekazała widowni wiele cennych informacji. Mówiła głównie o procesie powstawania książki i ludziach, którzy ją współtworzą. Dzieci dowiedziały się, że pomysły na napisanie książki mogą powstać w każdej sytuacji i w każdym miejscu: na spacerze, podczas gotowania czy w wannie. Jednak, żeby książka była dobrze napisana, autor musi mieć doskonały węch, wzrok, słuch, a także dotyk. Tylko dzięki rozbudzonym zmysłom jest w stanie rozbudzić wyobraźnię i przekazać czytelnikom szczegóły opisywanej sytuacji. Cały proces przypomina trochę gotowanie zupy pomidorowej, zanim będzie gotowa trzeba dodać do niej wiele składników. I tak dzieje się z historiami, które powstają, a później trafiają do małych czytelników. Następnie dzieci spróbowały swoich sił i narysowały przy pomocy wyobraźni kota.  Mali artyści mieli wiele pomysłów, dlatego narysowany na kartce kot miał np. trąbę, laskę, rolki itp. Autorka oglądała wszystkie prace, gratulując dzieciom wielości pomysłów i bogatej wyobraźni. Na zakończenie Pani Zofia podpisała wszystkie książeczki swojego autorstwa, które znajdują się na półkach w bibliotece, a także zostawiła autografy dla Szkół i wpis do kroniki. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i dzięki niemu dzieci zrozumiały, że zawód autora nie jest taki łatwy, jakby się mogło wydawać.