wtorek, 20 listopada 2018

ProWrażliwi - akcja czytelnicza

“ProWrażliwi” to lokalna inicjatywa propagująca idee wrażliwości, akceptacji oraz otwarcia na ludzi. W polskim społeczeństwie można aktualnie obserwować kłopoty z tolerancją, empatią i wrażliwością w kontaktach międzyludzkich. Niepokojące jest również to, że zachowania te są widoczne już u najmłodszych dzieci.
Jesteśmy zdania, że to młode pokolenie ma znaczący wpływ na ukształtowanie sytuacji społecznej w przyszłości, więc właśnie ono zostało ujęte naszym projektem. Beneficjentami naszego projektu są dzieci w przedziale wiekowym od 5. do 11. roku życia. Prawdopodobnie nigdy nie uczestniczyły w podobnym programie, więc zależy nam na dotarciu do jak największej grupy docelowej.
Dzięki naszej inicjatywie, dzieci nauczą się współistnieć w społeczeństwie zróżnicowanym, z osobami odmiennymi od siebie. Dowiedzą się, że bycie innym nie oznacza bycia gorszym. Nie będą tejże szeroko pojętej inności postrzegały jako problemu, bariery odgradzającej od ogółu. Zrozumieją, że jest ona cenna, że ubogaca społeczeństwo, w którym na co dzień funkcjonujemy. Rozwiną także empatię, staną się bardziej otwarte na świat i drugiego człowieka. Zrozumieją, jak ważna jest wrażliwość na problemy osób z różnych powodów wykluczonych ze zbiorowości. Dodatkowo zachęcimy dzieci do odkrywania swoich mocnych oraz słabych stron, ciągłego poznawania samych siebie i akceptowania zarówno swojego charakteru, jak i wyglądu (szczególnie dzieci starsze).
Wierzymy, że projekt ten zaowocuje w przyszłości naszych małych beneficjentów, że staną oni dobrym przykładem otwartości i tolerancji. Kierując się cytatem:
“Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz.
Jeśli nie wie – wytłumacz.
Jeśli nie może – pomóż.”

                                                                   ~ Janusz Korczak

mamy nadzieję, iż nasi podopieczni wyciągną z projektu istotną lekcję, stanowiącą jeden z pierwszych szczebli wychowania społecznego oraz emocjonalnego.


Autorzy projektu ProWrażliwi


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz