poniedziałek, 23 maja 2011

Spotkania z pisarzami

17 i 18 maja po raz kolejny czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Służewie mieli okazję spotkać się ze znanymi pisarzami literatury dziecięcej.
17 maja biblioteka gościła panią Agnieszkę Frączek. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literatura na Kółkach" zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną - Książnicę Kopernikańską w Toruniu, realizowanego we współpracy z gminnymi bibliotekami publicznymi podregionu toruńsko-włocławskiego.
Agnieszka Frączek jest autorką wielu książek dla dzieci, m.in. „Chichopotam, „ Słoń na hulajnodze”, „Ale heca”, „Co ja plotę”, „Dobre obyczaje czyli z przyrodą za pan brat”, „Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące języki” oraz wielu innych. Niejednokrotnie porównywano ją do Jana Brzechwy, również znanego z dowcipnych wierszy, zaskakujących porównań i lekkości posługiwania się piórem. Wykłada językoznawstwo w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest doktorem nauk humanistycznych, autorem licznych prac naukowych z dziedziny językoznawstwa.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z „zerówki” Zespołu Szkół w Służewie. Autorka zaprezentowała przed młodym audytorium fragmenty swoich książek. Najwięcej radości uczestnikom spotkania sprawiła zabawa z wyszukiwanie rymów do różnych słów. Po entuzjastycznych reakcjach zgromadzonych dzieci wnosić można iż atmosfera spotkania z książką i jej autorem na długo pozostanie w ich pamięci.  Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów.
18 maja na spotkanie zorganizowane przez bibliotekę  przybył  autor książeczek dla dzieci ukazujących się od 1995 r. pan  Wiesław Drabik. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki takie jak : ,,Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, ,,Awantura na podwórku”, ,,Kocie łakocie”, ,,O harnasiu Janosiku podhalańskim rozbójniku”, ,,O Twardowskim na kogucie i o diabłach w wielkim skrócie” i wiele innych. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria
,,Zostań Mistrzem” - opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców  ( występujących w książkach pod postaciami  zwierząt) W spotkaniu uczestniczyło 70 uczniów ze szkół   w Służewie, Opokach   i Ostrowąsie.
Młodzi czytelnicy mieli okazję wypytać o warsztat i stronę techniczną tworzenia śmiesznych historyjek dla dzieci. Autor przytaczał zabawne anegdoty, czytał fragmenty tekstów, pokazywał jak przygotowuje się książeczki do druku oraz zadawał pytania dotyczące znajomości bajek. Dzieci, którym udało się udzielić odpowiedzi na największą ilość pytań wyróżnione zostały drobnymi upominkami oraz kolorowymi książkami.
Po zakończeniu prezentacji młodzi czytelnicy mieli okazję zakupić książeczki oraz uzyskać specjalną dedykację z autografem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz