poniedziałek, 4 września 2017

Narodowe Czytanie - relacja

Już po raz czwarty dnia 2 września br., Gminna Biblioteka Publiczna w Służewie włączyła się do akcji Narodowego Czytania. W tym roku spośród czterech propozycji podczas internetowego głosowania zwyciężył dramat Wyspiańskiego „Wesele”.
W odtwórców ról dzieła wcieli się Radni Gminy Aleksandrów Kujawski Panie - Bożena Świątkowska, Alicja Cichocka, Barbara Kuraczyk, Panowie - Marek Wieczorek, Michał Guślakow oraz Aleksandra Michalak – studentka filologii polskiej, Ewelina Borucka i Karolina Falleńczyk. Wspólne odczytanie wybranej pozycji literatury przypomniało te niezwykle ważne dla naszej historii, kultury, dla fundamentów tego, co nazywamy polskością, niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego.
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Na zakończenie w podziękowaniu za włączenie się do akcji Narodowego Czytania wręczono odtwórcom ról dramatu Wyspiańskiego egzemplarze „Wesela” oznaczone okazjonalną pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz