środa, 9 kwietnia 2014

Pracownia Orange w Tarnowskiej Woli


Miniony weekend panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Otłoczyna oraz Klubu Kobiet Aktywnych z Wołuszewa spędziły wspólnie w pracowni Orange   w Tarnowskiej Woli, w województwie łódzkim.
Wizyta rozpoczęła projekt realizowany przez Pracownię Orange z Otłoczyna a finansowany z grantu otrzymanego od Fundacji Orange.
W sobotę (05.04)  panie uczestniczyły w warsztatach tworzenia biżuterii metodą sutaszu. Jest to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami oraz wszelkiego rodzaju koraliki.
Wieczorem podczas wspólnej kolacji z paniami z Koła Gospodyń z Tarnowskiej Woli odwiedził nas Wójt Gminy Lubochnia, pan Tadeusz Jóźwik.
W niedzielę (06.04) rano wyjechaliśmy do Niepokalanowa. Po mszy świętej byliśmy w muzeum poświęconym św. Maksymilianowi Kolbe oraz zobaczyliśmy Panoramę Tysiąclecia wykonaną dla upamiętnienia tysięcznej rocznicy Chrztu Polski. Jest to ruchoma szopka znajdującą się w podziemiach bazyliki ilustrująca historię Kościoła w Polsce.
Kolejnym punktem  była wieś Sromowo gdzie zwiedziliśmy Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, założone przez pana Juliana Brzozowskiego - ludowego rzeźbiarza, twórcę kilkuset drewnianych ludowych figur,o tematyce historycznej, ilustrującej życie dawnej i współczesnej wsi oraz o tematyce sakralnej. Większość prac w muzeum jest ruchoma dzięki mechanizmom skonstruowanym przez autora.
Ostatnim miejscem wycieczki był Łowicz, w którym zwiedziliśmy Muzeum Łowickie i skansen.
Panie wracały zmęczone jednak w wyśmienitych nastrojach.
Teraz czekamy na rewizytę, również dwudniową, pań z Tarnowskiej Woli-będzie to następny etap projektu "Nie możemy tyle sami, co z innymi pracowniami". Podczas odwiedzin panie poznają dawną a powracającą do łask technikę wytwarzania koronek metodą frywolitkową oraz zwiedzą Toruń.

                       tekst : Karolina Falleńczyk , Pracownia Orange w Otłoczynie















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz