wtorek, 17 marca 2015

Oleg Dowgal - spotkanie z Fletnią Pana - relacja



"Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie. Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panu, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą. Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą"
                                                                             
                                                                        J.Parandowski, "Mitologia"




Tak oto powstał instrument, który wspaniałymi dźwiękami uwodzi ludzi już od najdawniejszych czasów, aż po dzień dzisiejszy.
Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Służewie, również mogli posłuchać cudownej muzyki Pana bowiem na zaproszenie GBP w Służewie 17 marca przyjechał Pan Oleg Dowgal z Ukrainy. Zachwycił on wszystkich swoimi zdolnościami muzycznymi, wygrywając utwory na piszczałkach Pana. Na początku spotkania gość zaprezentował kilka utworów, a następnie z pomocą znanego pisarza Pana Romana Pankiewicza wciągnął dzieci do zabawy. Zorganizował zabawę pt. ,,Jaka to melodia?". Uczeń, który wygrał otrzymał płytę z muzyką fletni Pana.

Urodzony w 1977 roku Oleg Dowgal od 5 roku życia rozpoczynał swoją  edukację w szkole muzycznej stopnia podstawowego - zakończeniem było Konserwatorium. Jest etatowym muzykiem Filharmonii Lwowskiej oraz wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. W wolnym czasie komponuje muzykę, której inspiracją są ludowe utwory z rejonu gór Karpat. Występował w większości krajów byłego ZSRR oraz we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. Od kilku lat znany jest również w naszym kraju. O jego wzrastającej popularności w Polsce świadczy fakt zaproszenia Go w lipcu 2010 r do Polanicy-Zdroju na XII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka Świata" gdzie koncertował w doborowym towarzystwie m.in., z Ireną Jarocką, Stanem Borysem i Stanisławem Soyką. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz